Historia Stowarzyszenia

Stowarzyszenie Narciarstwa Biegowego KLASYK powstało w Warszawie na Bielanach 11 lipca 1992 roku z inicjatywy najbardziej aktywnych pasjonatów i propagatorów narciarstwa biegowego, którym przewodził dr Grzegorz Sadowski - pracownik naukowy AWF Warszawa. Była to pierwsza organizacja narciarstwa biegowego w ówczesnym województwie stołecznym.

 

Przez cztery lata członkowie ówczesnego Stowarzyszenia Narciarstwa Biegowego KLASYK prowadzili intensywne treningi na nogach, nartach i nartorolkach oraz reprezentowali barwy swego klubu, Warszawy i Bielan na największych imprezach biegowych w Polsce i na świecie, w tym w sławnych maratonach narciarskich ze wspólnego startu. Niezależnie od startów sportowych barwy KLASYKA reprezentowane były w imprezach mających charakter zimowego survivalu, na przykład w biegu narciarskim przez Grenlandię, który w 1995 roku ukończył Tomasz Czarski. 

W 1996 roku biegacze - członkowie KLASYKA uznali, że narciarstwo jest jedno i postanowili rozszerzyć zakres aktywności o narciarstwo zjazdowe oraz zmienić nazwę na Stowarzyszenie Narciarskie Klasyk. Stowarzyszenie w nowym kształcie zostało zarejestrowane w Sądzie Wojewódzkim dnia 19.09.96 pod nr. SKF "A" 290. 

 

Od tego momentu Stowarzyszenie Narciarskie KLASYK zaczęło rozwijać koncepcję rodzinnych obozów narciarskich, podczas których dzieci i rodzice szkoleni byli przez profesjonalnych instruktorów w swoich grupach wiekowych i podzieleni wg umiejętności. Szkolenia nie kończyły się na stoku gdyż organizowane były również rozliczne zajęcia popołudniowo-wieczorne, zarówno w zakresie sportów uzupełniających (np. pływanie, tenis) jak i mające na celu analizę techniki narciarskiej i omawianie postępów czynionych przez uczestników, w oparciu o materiał wideo z zajęć. Przez wiele lat ten model organizacji wyjazdów i szkoleń był wyróżnikiem naszego Stowarzyszenia i przyciągał rzesze nowych członków.

 

Stowarzyszenie Narciarskie KLASYK należy do Polskiego Związku Narciarskiego (PZN) oraz Warszawskiego Okręgowego Związku Narciarskiego (WOZN), a nasi instruktorzy są członkami Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa (SITN). 

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com